Zimowe bezpieczeństwo - sprawdź opony. - czerwonylew.pl

przez sylwester
4 lata ago
1005 Odwiedzin

Czy Twoje opony są bezpieczne?

Tyresafe uruchomił nowy film online, którego celem jest uświadomienie kierowcom zagrożeń związanych z aquaplaningiem, niebezpiecznym zjawiskiem spowodowanym małą głębokością bieżnika na mokrych nawierzchniach, co powoduje utratę kontaktu samochodu z nawierzchnią drogi.

W filmie samochód o minimalnej legalnej głębokości bieżnika opony widać aquaplaning na nawierzchni drogi, niebezpiecznie kontynuując jazdę po linii prostej pomimo obracania kierownicą w kierunku zmiany kierunku jazdy.

Odpowiednia głębokość bieżnika jest ważna dla bezpieczeństwa na mokrych nawierzchniach, ponieważ rowki bieżnika pomagają usunąć wodę z obszaru styku opony z nawierzchnią drogi.

Głębokość bieżnika opony zmniejsza się wraz ze zmniejszaniem się głębokości bieżnika, a tym samym zmniejsza się jej zdolność do usuwania wody z drogi, co oznacza zmniejszenie poziomu przyczepności i wydłużenie drogi hamowania.

W ekstremalnych warunkach, gdy głębokość bieżnika opony jest niewystarczająca do prawidłowego odprowadzenia wody, zwiększone ciśnienie wody powoduje, że opony unoszą się na powierzchni wody i tracą kontakt z nawierzchnią drogi.

Podczas tej niebezpiecznej sytuacji aquaplaningu wszelkie dane wprowadzane przez kierowcę, takie jak naciśnięcie hamulca lub obrócenie kierownicy, nie mają żadnego wpływu na pojazd, przez co istnieje zwiększone ryzyko wypadku.

Wykonaj test.


Obecne przepisy wymagają, aby głębokość bieżnika wynosiła co najmniej 1,6 mm na środkowych trzech czwartych opon na całym obwodzie.

Kierowcy, którzy nie przestrzegają tych przepisów, są nie tylko bardziej narażeni na ryzyko wypadku, ale mogą również zostać ukarani grzywną w wysokości do 2500 zł i trzema punktami karnymi za każdą nielegalną oponę.

Sprawdzenie głębokości bieżnika opony można wykonać szybko i łatwo, przeprowadzając test 20 gr.

Aby przeprowadzić test, należy włożyć monetę 20 gr do głównych rowków bieżnika opony.

Jeśli zewnętrzna opaska monety 20 gr jest zasłonięta po włożeniu do bieżnika, to opona znajduje się powyżej ustawowego limitu minimalnego.

W międzyczasie, jeśli zewnętrzna opaska monety 20 gr jest widoczna, głębokość bieżnika opony może być niebezpiecznie niska i powinna być natychmiast sprawdzona przez specjalistę.

Kierowcy, którzy nie są pewni, jak przeprowadzić test, mogą dowiedzieć się więcej na stronach internetowych lub sprawdzić bieżnik w warsztatach samochodowych.

TyreSafe jest organizacją nienastawioną na zysk, której celem jest podnoszenie świadomości na temat znaczenia prawidłowej konserwacji opon oraz niebezpieczeństw związanych z wadliwymi i zużytymi oponami.